Za námi

2. září - Průvod Vendelín v Plzni
Pestrý průvod masek a akrobatů zahájil v Plzni kulturní sezonu (více zde)

27. - 30. srpna - soustředění ve Spáleném Poříčí
Taneční i muzikantská složka se mírně obměnila, proto máme práce až nad hlavu. Makáme na novém Českém tanci, na který semůžete těšit už v říjnu v Plzni a v listopadu v Pardubicích!

26. - 28. června - MFF Strážnice
Předvedli jsme, že nás ani letní bouře nezastaví - Jihočeská kola v dešti byla premiérou, ale o to s větším nasazením!

4. - 8. června - zájezd Belgie
Poděkování od ředitele festivalu mluví za vše:

Bylo nám velkou ctí přivítat letos u příležitosti 32. Mezinárodního folklorního festivalu města Saint-Ghislain váš lidový soubor Mladina. Soubor náležitě reprezentoval vaši zemi mezi velkým počtem států z celého světa původem z Panamy, Ruska, Kyrgyzstánu, Svazijska, Lotyšska, Chorvatska, Itálie, Polska, Bolívie a Belgie.

Vaše účast navíc nemálo přispěla k symbióze dvou hlavních evropských měst kultury 2015, Plzně a Monsu.

Umělecká kvalita vašich představení, váš dynamismus, krása vašich krojů, originalita vašich tanců, doprovod ve složení profesionálních muzikantů, to vše se stalo nezapomenutelným momentem tisíců belgických a francouzských diváků našeho Festivalu.

Vašim členům se podařilo, díky jejich laskavosti, slušnosti, radosti z návštěvy našeho regionu, získat srdce mnoha belgických přátel. Blahopřejeme vám tedy k tomu, že se vám podařilo úspěšně reprezentovat krásu kulturního dědictví, jež skýtá vaše země.

Přejeme vám i nadále mnoho velkých úspěchů a ještě jednou mnohokrát děkujeme za vaši přítomnost tady u nás.

S pozdravem,

Daniel Coustry

 

20. března - veřejná nahrávka v rámci Smetanovských dnů
Koncert muziky v rámci hudebního týdne EBU v Domě hudby v Plzni.

13. března - Staročeský bál (Sokolovna Bolevec)
Letošní bál byl opět famózní! 

14. února -  Masopus, masopust, jen mne holka nevopust! (Plzeň)
Článek Plzeňského deníku o Masopustu nás pobavil i potěšil a Kenny (náš průvodce ze zájezdu v Korei) se zapsal do historie! Článek zde.

17. ledna - zahájení Evropského hlavního města kultury (Plzeň)
Na nádvoří pivoru jsme se postarali o zahájení Evropského hlavního města kultury 2015 - a to hned čtyřikrát.

15. 11. 2014 - 60 let Mladiny (Nové divadlo, Plzeň) - 14:00 a 19:00
Koncert k 60.výročí založení Mladiny máme za sebou - dali jsme do toho vše... Jirko, děkujeme za milá slova. Teď musíme ještě víc makat, abysme nezklamali ani příště!!!

Zdar, zdar, zdar! Bylo to skvělé! Takových souborů resp. souborových uskupení, které by takovou kládu daly, tu v Čechách a na Moravě moc není. Nebo alespoň mně nejsou známy. Držíte tradici výjimečnosti - jedinečnosti a to je dobře. Musím smeknout, protože se vším, co k takovém koncertu patří to byla skvělá práce! Něco bylo příjemně ledabylé (Libore) něco až perfekcionistické a ne vše se vždy dařilo, ale to k tomu patří! Všichni jsme se náramně bavili. Od doby, kdy jsem vás viděl naposledy, jste se hodně posunuli a evidentně správným směrem. Klobouk dolů před tím, kdo se vám stará o kroje! To je obrovský kus práce. Celé představení bylo svižné nic nebylo delší než mělo být, paráda. Protkat scénu promítáním na pozadí a oddělit poslední plán průhlednou sufitou - skvělý nápad! Mile mne překvapil Vláďa, Libor i Tomáš svým zpěvem. Posvícení je super choreografie i muzika. "Maso hovězí, za kamny vězí" mám, Vláďo, do teď. Herecké výkony byly věrohodné a bylo vidět, že se sami bavíte. Milošovi se splnil životní sen s Jihočeským tancem a muzika i tanečníci to celé zvládli bravurně. Etuda s kolem, bravo! Vláďův ministrant, životní role. Kuba Smola je tanečník i muzikant! Že by byl trochu po dědečkovi? Zuzko Mokrenová, jsi krásná nevěsta! Překvapení pro mne bylo v celém tom představení více, než je zdvořilé psát. Děkuji za krásné odpoledne. Držím vám palce a těším se na další! Jirka Bláha (bývalý tanečník, choreograf)

13. 11. 2014 - Vystoupení pro KON Pardubice (ČLS)
Jsme moc rádi, že jsme mohli potěšit a rozptýlit Klub onkologicky nemocných v Pardubicích.

1.11. 2014 - ČESKÝ TANEC (Chrudim)

Český tanec oslavil 5. narozeniny

Je to jako včera, kdy se v Divadle Karla Pippicha poprvé představil projekt Český tanec – společné dílo Českého lidového souboru z Chrudimi a Plzeňského lidového souboru Mladina.

Před pěti lety se v Chrudimi narodil Český lidový soubor. Jeho členové se ve své tvorbě zaměřují na tři oblasti, a to Čechy východní, západní a jižní. Výrazným znakem souboru je důraz na kvalitní projev a bohatý krojový fond. I přesto, že na počátku roku 2010 byl Český lidový soubor ve světě folklóru mládětem, netrvalo dlouho a našel si zkušenou partnerku – letos šedesátiletou plzeňskou Mladinu. Společně s ní a muzikou Kvítek z Hradce Králové vytvořili společný projekt, který dostal název Český tanec.

Letošní jubilejní ročník Českého tance nesl podtitul Tulákův rok. Diváci společně s tulákem prošli Čechy a zažili tradice a zvyky spojené s různými ročními dobami. Putování začalo na Chodsku, kde tulák strávil celou zimu, viděl adventní obchůzky, Vánoce nebo třeba masopust. Na jaře byli diváci zavedeni do jižních Čech, prožili lásku v máji, koncem léta pak dřinu na poli. S podzimem se tulák vydal do východních Čech na hon a pravou litomyšlskou svatbu. Jeho cesta se pak stočila do Prahy, kde diváci nakoukli do hospody, zažili rvačku a jiné opilecké radovánky. Společné putování skončilo v Plzni v době posvícení.

Originální tečkou pořadu byl křest kalendáře s fotografiemi tanečnic souboru, který pokřtil starosta města Petr Řezníček. 

Za pět let byl Český tanec k vidění, kromě Chrudimi, také v Plzni, ve Strážnici nebo v Brně. Všude se dočkal úspěchu a vytvořil si početnou základnu příznivců a diváků, kteří mnohdy jezdí za tímto zážitkem přes polovinu republiky.  Jinak tomu nebylo ani letos, kdy diváci prakticky zaplnili divadlo a odměnili tanečníky a muzikanty ohromným potleskem. Proto i další rok bude začátek listopadu patřit Českému tanci. Nezůstávejte tedy doma a přijďte si vychutnat nevšední folklórní zážitek.

Autor: Zuzana Mokrenová

 

17. - 19. 10. 2014 - Soustředění (Plzeň)
A už se jedou generálky, dolaďují se kroje a kostýmy, nepolevujeme a dřčeme do posledních sil! Těšíme se na Chrudim!

4. 10. 2014 - Soustředění (Chrudim) 
Už se jede pomalu naostro - obsazení, konference a nové vstupy... Děkujeme videomakerům Lubošovi s Katkou, že to s námi vydrželi! :-)
A tady je odkaz na upoutávku na letošní Český tanec!  

19. - 21. 9. 2014 - Soustředění (Plzeň)
Stále makáme, nervozita stoupá a motivuje nás nápis v Koterovské sokolovně - LVÍ SILOU, VZLETEM SOKOLÍM :-D

7. 9. 2014 - FF Lidový rok ve Velké Bytřici na Hané 
Po dvou letech jsme opět zavítali do krásného amfiteátru  ve Velké Bytřici (tentokrát s ČLS) a užili si nedělní odpolne. Doufáme, že jsme místní publikum potěšili, protože jsme ze sebe dali opravdu vše (především naše tanečnice, které si postupně předávaly "zvracecí virozu") ... ;-)  

20. - 24. 8. 2014 - Soustředění v Prachaticích a vystoupení ve Strakonicích 
Dotváří se konečný vzhled nového pořadu, všichni makáme, užíváme večerů a někdo se i učí :-) Tak snad to všechno klapne!

27. - 29. 6. 2014 - MFF Strážnice 
Český tanec konečně zavítal v plné síle i na náš nejmilovanější festival do Strážnice. Z pořadu Hodina Českého tance, který sledoval v sobotu 28.6. zcela zaplněný Bludnik, se nakonec stala skoro dvouhodina - bylo totiž co nabídnout! Premiérové Plzeňské posvícení, Tance z východu, Furianty, Jihočeské tance, Chody, Hyjtu, v podání Jarošovců z Mělníka Tance z Prahy a středních Čech, v podání Gaudeamu z Prahy Obrázky pana Lady. A samozřejmě závěrečné Tři strany, které navíc doplnily oba zmíněné soubory... Pak už jen nekonečný potlesk stojícího Bludniku, který nás myslím nabil na dlouho dopředu...  

6. - 7. 6. 2014 - FF Jablonec nad Nisou 
S Mladinou jsme si v Jablonci vyzkoušeli, jaké je to vystupovat bez "führera"  a zjistili jsme, že to nejde :-(

23. - 25. 5. 2014 - Soustředění (Plzeň) 
Plzeňské posvícení je hotové! 

12. 4. 2014 - Vystoupení (Kvíčovice) 
Zatancovali jsme všechna Chodska na malém kluzkém povrchu :-) . 

11. - 12. 4. 2014 - Soustředění (Plzeň) 
Začínáme makat na nové "Plzni"... 

22. 3. 2014 - Staročeský bál (Plzeň) 
Legendární bál Mladiny! Tentokrát jsme se naučili slovenskou oblast Šariš, jako vždy to byla skvělá akce! 

1. 3. 2014 - Masopust, masopust, jen mne holka nevopusť! (Plzeň) 
Tradiční plzeňský masopust s Mladinou. 

19. 1. 2014 - Česko-bavorské folklorní odpoledne s Mladinou (Centrum Bavaria Bohemia, Shonsee, Německo)

30. 11. 2013 - Koncert pro Pavla (divadlo Alfa)
I letos patřil jeden listopadový víkend v divadle Alfa Mladině a již tradičnímu charitativnímu Koncertu pro Pavla. Koncert je pořádán od roku 1993 a jeho výtěžek je vždy věnován na konkrétní charitativní účel. Tančilo se, hrálo a zpívalo pro devítiletého Kubíka Čadu, který trpí onkologickým onemocněním míchy. Večer byl plný folkloru, stepu a moderního tance – o to všechno se postarala Mladina, Step by step studio a Dance centre Eagle. Všichni jsme byli rádi, že si Kubík na konci pořadu mohl převzít ohromující částku, a to 50.775,-Kč! A že tento koncert je vždy večerem plným radosti, o tom není pochyb – můžete se přesvědčit z fotografií. 

2. 11. 2013 - ČESKÝ TANEC ...příběh lásky (Chrudim, Divadlo karla Pippicha)
Letošní Český tanec nesl podtitul Příběh lásky a jeho hosty byli Formani ze Slatiňan a Pramínek z Jihlavy. Oba soubory přizval k spolupráci Český lidový soubor již do pořadu, který se uskutečnil na letošním Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici a měl velký úspěch. Ačkoliv byl tento pořad přenášen i v přímém přenosu televizí Noe, nebylo pochyb, že soubory musí vystoupit i na domácí chrudimské scéně. Příběh lásky byl nejen o lásce dvou mladých lidí, ale především o lásce k lidovému tanci, hudbě a folkloru vůbec. Představil divákům taneční zpracování různých výjevů z života našich předků – řemeslnické motivy, klasickou hospodskou tancovačku, milostné laškování i výpravnou svatbu. Děj byl zasazen do prostředí Českého Horácka a nabídl divákovi mimo jiné zajímavou „krojovou přehlídku“ - kroj pajerský, poličský a pro tento pořad nově zrekonstruovaný kroj litomyšlský.

Pro tento pořad spojily síly tři soubory (téměř sto účinkujících), které mají rozdílný způsob práce a přesto se snažily nalézt společnou cestu – věříme, že tato spojitost i rozdílnost „v jednom“ naše diváky zaujala.

22. 10. 2013 - Československé dny v Plzni (KD Peklo)
V plzeňském Pekle vystoupila Mladina společně s pražskou Limborou.

29. 9. - 9.10.2013 - World dance festival Cheonan (Jižní Korea)
Plzeňský lidový soubor Mladina se zúčastnil největšího jihokorejského festivalu – World dance festival Cheonan 2013, kde účinkoval společně s dalšími 22 folklorními soubory z celého světa. Během deseti dnů si 8 tanečních párů a 9 muzikantů užilo skvělé festivalové atmosféry, exotické kuchyně a především soutěžního klání. Všechny zúčastněné soubory soutěžily ve čtyřech disciplínách – nejlepší taneční soubor, nejlepší tanečník, nejlepší kostým a nejlepší vystoupení během průvodu. K naší velké radosti se nám podařilo získat hned dvě významná ocenění – náš soubor se stal třetím nejlepším a především Marie Sochorová s Liborem Hnátem zvítězili v soutěži nejlepší tanečník! Soutěž hodnotilo 15 mezinárodních porotců a konkurence byla opravdu neskutečná… Z Koreje si proto přivážíme obrovskou radost, ale též spoustu nových zkušeností. Korejci jsou velmi přátelští a tento zájezd pro nás je nezapomenutelným zážitkem!

Podrobná reportáž z pobytu níže...

NEDĚLE 29.9.2013
Ve 14 hodin se sjíždíme na letišti Václava Havla v Praze, odbavujeme kufry, jen naše basa nechce do zavazadlového prostoru a vynucuje si zakoupení letenky. Nasedáme na palubu Boeingu 777-300 společnosti Emirates, kde se ukazuje, že naše basa odmítá sedět a vynucuje si přesazení části kabiny tak, aby mohla v klidu zalehnout přes celou čtyřsedačku uprostřed. Během našeho letu se nic zvláštního nestalo. Po šesti hodinách přilétáme do Dubaje, kde se rozprcháváme po terminálu A.

PONDĚLÍ 30.9.2013
Většina našich členů doplňuje zásoby v dubajském dutty-free a část z nich i konzumuje. V 03:30 nasedáme do economy class obřího Airbusu A380, jen naše basa opět chce něco extra, a tak ji doprovázíme do prvního patra, kde pohodlně usedá do pozlaceného kupé „first class“. My se bohužel vracíme zpět do podpalubí. I tak je let vcelku luxusní a po osmi hodinách přistáváme v jihokorejském Seoulu na letišti Incheon. Kupodivu přilétají i všechna naše zavazadla. U východu nás již čekají naši průvodci – Young Tae, Hye Rin a Jeong Mi, se kterými odjíždíme do dvě hodiny vzdáleného Cheonanu.
Čeká na nás ubytování v celku sympatickém hotelu Huracle. Dostáváme 6 ubytovacích jednotek – každá se skládá z obýváku s kuchyňským koutem, dvou sociálek a dvou pokojů - v jednom z nich je dvojpostel (evropský styl), v druhém není nic – pouze tenká matrace a peřiny složené ve skříni (korejský styl).
Obchod v lobby je otevřen do 02:00, zakupujeme pivo, víno, spát se nechce – doma bude teprve večer…

ÚTERÝ 1.10.2013
Vstáváme kolem osmé ráno po pár hodinách spánku a jdeme na snídani, která je formou bufetu, zřejmě myšleno mezinárodního – jakési omáčky, párky, hranolky, rýže, toustový chleba, atd. Prostě všehochuť. Samozřejmě i všudypřítomné kimči. Balíme plzeňský kroj a přesouváme se autobusem do Seoulu. Tam se shromažďujeme s ostatními soubory v městské části Myeong-dong, kde nás čeká dvouhodinový průvod. Jako obvykle to bylo více čekání než procházení. Absolvovali jsme tři taneční zastávky, které nevyšly úplně podle našich představ. Vedoucí Libi se zlobí a oprávněně nařizuje prohibici. Takže konečně budou mít Hanz s Ondrou parťáky :-) Přesouváme se zpět do Cheonanu, čeká nás zkouška… Ani ta nebyla optimální, navíc nás trochu znervózňuje, že všechny ostatní soubory neustále cvičí ( třeba i v noci na prostranství před hotelem…). Večeříme špagety a rizoto – chutná to dost česky. Po večeři odjíždíme do města Cheonan na večerní procházku mezi neony. Zřejmě typické korejské město – svítících neonů je víc než obchodů, v restauracích jsou pouťové atrakce typu centrifuga, takže zakončujeme v jedné kavárně ze všudypřítomných amerických sítí. V hotelu se rozprcháváme do svých pokojů, individuální program…  

STŘEDA 2.10.2013
Celou středu trávíme mimo hotel ve festivalovém areálu (vzdálený asi 20 min jízdy busem). Začínáme zjišťovat, že korejci nejsou žádní troškaři. Areál připomíná brněnské výstaviště, pódium a přilehlé hlediště jsou svojí velikostí skoro nepopsatelné. Naše zkouška má limit 15 minut, snažíme se všemocně nafouknout, aby našich 8 párů bylo na pódiu vůbec vidět, a to tam máme nastěhovanou i muziku. Jsme tu vlastně nejmenší soubor a tak nám začíná čím dál víc vadit, že zbytek týmu zůstal doma v Čechách… Na oběd se přesouváme do „Pizza Hut“, kde máme nečekaně pizzu, ale i zajímavý salátový bufet. Odpoledne trénuje 10 vybraných jedinců slavnostní zahájení, společný zahajovací a závěrečný tanec. Jdeme na večeři. Soubor do typické korejské restaurace, Tom+Libi+Míša na nudný zahajovací raut. V 19 hodin začíná úvodní ceremoniál. Pódium doplňují čtyři velkoplošné obrazovky, laserové a ohňové efekty. Vypadá to opravdu velkolepě. Nastupujeme v půlce pořadu po korejské skupině kombinující klasiku s modernou. Štajdyše a Staré Chodsko – snad dobrý, dnes to ještě nebylo soutěžní… Na závěr pořadu vystupuje korejský tým „cheerleaders“ – poté, co různě vyhazují tanečnice do pětimetrové výšky, kde dělají jen tak salta a v pohodě dopadají na zem, začínáme pochybovat o možném efektu našich zvedaček. Zcela na závěr pořadu je samozřejmě ohňostroj. Vracíme se do hotelu, dnes bude společná zábava…
Hotelová recepce (lobby) je plná různých národností. Bohužel každý svírá v ruce mobil nebo tablet a cosi do něho datluje… (jezde wi-fi).  Snažíme se tomu učinit konec a tak nasazuje naše muzika. Vcelku se nám to daří, asi tak pět minut, pak přichází recepční a požaduje konec – hoteloví hosté si stěžují. Prý ale můžeme ven. Tam se stejná situace opakuje již po minutě. Nakonec nám pořadatelé otevírají hotelový salónek a mezinárodní družba úspěšně pokračuje… Jistá francouzka s námi vcelku dlouho držela krok i ve Třech stanách, šikovná. Později v noci ještě sedíme v lobby s naším korejským průvodcem nad lahví „ananasovice“ – říká, že „good tasted“. Dozvídáme se spoustu zajímavostí. V Koreji je zákonný sex od 19let! Dobrou noc.

ČTVRTEK 3.10.2013
Včera jsme si přáli výlet a tak se jede! Po krátké cestě busem jsme vysazeni v Muzeu nezávislosti. Jedná se o velmi rozhlehlý areál – od vstupní brány jedeme turistickým vláčkem k ústřednímu pavilonu – monstrózní stavbě v rádoby retrostylu, vypadající spíše jako dárek od severokorejců J (včetně budovatelsky vyhlížející sochy uprostřed). Procházíme sedm přiléhajících budov mapujících historii země a především boj proti různým nadvládcům – nezávislé oko by řeklo, že nejvíc jim vadili japonci… Poté odcházíme skrz širokou promenádu s obřím monumentem znázorňujícím rozdělení země. Procházíme kolem jezírka s abnormálně obřími koi kapry, nasedáme do busu a odjíždíme na oběd - typicky korejský, hlavní chod je cosi jako polévka s tofu, na stole samozřejmě leží nesčetně mističek (rýží počínaje, kimči konče). Po této rozcvičce (sedíme na zemii), odcházíme do blízkého chrámového komplexu s obří sochou Budhy. Když jsme se zeptali na stáří chrámu, bylo nám řečeno 36. Nevěděli jsme zda před Kristem nebo po něm. Tak nás vyvedli z omylu – 36 let je věk, postaveno 1977! Přesouváme se do hotelu na zkoušku. Ta byla nezvykle poklidná a v pohodě, což nás mělo varovat…
Po večeři – řízku s rýží, odjíždíme na první soutěžní vystoupení. Po příjezdu do areálu nemáme šatnu, pořad před námi má hodinu zpoždění, je zima… Máme nastoupit jako první účinkující z druhé soutěžní skupiny, na jeviště se však dere mexická muzika. Moderátor neví – hlásí „čeko“, do toho hrají mexikánci, tak hlásí „mexico“. Mexikánci ale jen zkoušeli mikrofony a odcházejí. Přichází tedy naše muzika a spouštíme Hyjtu. Tanečníci muziku na obřím jevišti moc neslyší, ale to bylo včera stejné, takže se tím nerozptylujeme. Po chvíli zvukaři odnášejí mikrofony na zpěv, nerozumíme, makáme dál… Po další chvíli přibíhá na jeviště náš průvodce a křičí „stop,too long“. Libi křičí „vypadni“ a v rámci tance ho vyhání. Jsme si jistí - dlouhé to být fakt nemůže, stanovených 5 minut jsme několikrát kontrolovali. Diváci nám dlouho tleskají do rytmu, dáváme děkovačku, odbíháme. Za jevištěm zjišťujeme, že zvukaři nám zcela vypnuli mikrofony, takže diváci vlastně nic neslyšeli… Mysleli si, že budeme mít jen zvukovou zkoušku. My naštvaní, náš průvodce psychicky zhroucený, omluva za omluvou, ale co – stalo se. Prostě nám měla nevyjít odpolední zkouška, aby vyšlo vystoupení. Porota nás chválí, že jsme to vydrželi. Mexikánci museli kvůli zvukařům začínat třikrát… Zítra nás čeká druhé soutěžní vystoupení – tentokrát 10 minut – doufejme už žádná pantomima!

PÁTEK 4.10.2013
Den pro mnohé z nás začíná zkouškou (někteří stihli i snídani). Trénujeme desetiminutový blok na odpolední soutěž, úplně ideální formu nemáme – je to tak 50/50. Rychle balíme kroje a odjíždíme na oběd – opět korejský. Pak již míříme do festivalového areálu, převlékáme se do doudlebských krojů a jsme vcelku nervózní. Absolvujeme krátkou zvukovou zkoušku, moderátor ohlašuje „republika čeka“, Libi hvízdá a řítíme se na parket. Pohled do hlediště je dost netradiční tím, že v čele stojí dlouhý stůl a za ním sedí 15 mezinárodních porotců. Jeden z nich se nás před vystoupením ptal na naše kroje a dotazoval se například proč má někdo kalhoty stažené těsně pod kolenem a jiný až těsně nad holínkami. Vcelku slušné zaujetí pro detail… Jak detailně budou hodnotit náš výkon na jevišti ještě nevíme – my jsme s ním ale zcela spokojení nebyli. Obří jeviště a velké množství kamer ze všech stran nám bohužel nedává možnost „uklidit“ nedostatky o kterých víme… Po převlečení z krojů máme čas na sledování dalších souborů, poté odjíždíme na večeři – opět korejskou. Dnešní večer bude patřit průvodu – shromažďujeme se na stadionu. Průvod je jak jinak než velkolepý, zahrnující všemožné žánry – od dechovky až po bojovníky na koních. Během průvodu máme 12 zastávek – většinou na křižovatkách, všude je velké množství lidí, kteří jsou opravdu nadšení, velice skandují a chtějí si na nás šáhnout… Náš průvodce Kenny zase dnes celý den zářil a podával jednu dezinformaci za druhou. Máme jít sem, nebo tam, vracet se do průvodu, nevracet, hrát, nehrát… Už jsme si vcelku zvykli, že nám prostě dá nějaké instrukce, které se během jedné minuty změní. Tedy takové „kennynformace“. Do hotelu se vracíme po 23. hodině. 

SOBOTA 5.10.2013
V našich kufrech zbývá poslední netknutý kroj a tak mu dnes chceme dát šanci. Ráno si proto dáváme zkoušku choreografie Na tři strany, kterou jsme jemně vykuchali a tak jsou z toho spíše strany dvě. Muzika bude mít s tímto kusem premiéru, tak proč jim to trochu nezpříjemnit :-) Po několika škrtech v notách tak můžeme obléci kroje a vyrazit. Vystoupení není soutěžní, což je vcelku příjemné. Tančíme v sestavě 4 páry chodské a 5 párů východních. Vcelku to jde. Pokud by nás bylo 10x víc, možná bychom i zaplnili jeviště. Přesouváme se na oběd, který jsme si tak trochu „naručili“ – korejská polévka s kuřetem. Každý dostává své osobní celé kuře –  to plave v polévce s rýží. Po dosolení a dopepření skvělý zážitek nejen vizuální, ale též gastronomický. Jedeme na hotel – máme odpolední relax, někteří z nás odcházejí do aquaparku, který je přímo u našeho hotelu… Večer bude opět průvod a dnes si ho užijeme, to nám slíbil pan vedoucí v autobuse! Z aquaparku byli všichni nadšeni, ovšem nejvíc zářili naši chlapci, kteří byli v šatnách a sprchách s korejci a vraceli se plni sebevědomí… Ještě, že jsme nejeli na zájezd do Afriky :-( Večeře byla opožděna, ale moc dobrá – špagety s houbami, slaninou a sýrovou omáčkou + špagety pomodoro s mořskými plody. Vše „al dente“ jako bychom ani nebyli v Koreji! Po večeři odjíždíme v rychlosti do průvodu, který má stejnou trasu a program jako včera. Dnes ovšem máme instrukce, takže si to opravdu užíváme. Korejci jsou boží. Na svých smartphonech si hledají česká slova a tak podél průvodu skandují česky. Chvílemi ovšem nevíme zda volají LÁSKA, NAZDAR nebo MOSKAU… Dnes se zapojujeme i do závěrečné vřavy a brutálního reje na festivalovou znělku. Konečně se nám něco povedlo… Děkujeme Libi! 

NEDĚLE 6,10,2013
Při dopolední zkoušce se dozvídáme, že jsme se dostali mezi nejlepších 10 souborů a POSTUPUJEME DO FINÁLE!!!!!!!!!!!!!
Čeká nás tedy velký den - nejprve bude Mahu s Liborem soutěžit o "Best dancer ( 13:30 - tj  6:30 SEČ) a navečer již zmíněné finále, kde dáme Hyjtu ( 18:00 - tj. 13:00 SEČ) Držte nám palce.
Dnešní oběd nás příliš neoslovil – jednalo se o plněné knedlíky ( ty ještě byly dobré), ale hlavním chodem byly studené, respektive ledové nudle… Uvidíme, jak na tom dáme Hyjtu. Odjíždíme do areálu na soutěž BEST DANCER, která se odehrává na menším pódiu. Soutěží 18 zemí, z každé sólista nebo pár, limit 2 minuty, hudba reprodukovaná. Českou republiku reprezentují Marie Sochorová a Libor Hnát, ve speciálně upravené verzi chodských Štajdyšů. Již příchod na jeviště ve „vytůnovaných“ chodských krojích budí respekt, Libiho „extra dlouhá vysoká“ vyvolává nadšení. Myslíme si, že by to mohlo dobře dopadnout, ale většina účinkujících byla velmi kvalitní. Po soutěži následuje pauza, kterou vyplňují účinkující tím, že jsou na jevišti nuceni „pařit“ na korejské hyty typu Psy. Náš pár to bojkotuje ploužákem. Přichází zpět porota a začíná slavnostní vyhlášení. Cena útěchy poláci, třetí místo Indonesie, druhé místo Guam, první místo ČEKOOOOOOOOOOOOOO! Uau. Mahu a Libi jsou nejlepšími tanečníky festivalu. Zavládá hysterie. Libi pronáší „Aj lavjů evrybády“. Gratulace, focení, pivo, ještě nás čeká večerní finále… Voláme domů… 
Finálové kolo soutěže mělo začít v 18 hodin, začíná ovšem pršet a musíme čekat. Pořadatelé ovšem během 10 minut rozdávají účinkujícím i divákům bílé pláštěnky, jak to tak bleskově udělali netušíme. V hledišti může být tak 4-5 tisíc lidí. Ve finále má každý soubor 5 minut, které musí přesně dodržet, jinak bude penalizován. Obáváme se ozvučení, navíc nám pořadatelé zakazují přístup ke zvukaři - bude to tedy risk. Nastupujeme čtvrtí...
A vyšlo to! Hyjta jak řemen :-) Ozvučení skvělé, prostory vyšli, tanec jsme si užili. Cítíme, že by to na nějakou cenu mohlo dát. Na nás to ovšem nezáleži...
Po dlouhém čekání přichází ukončovací ceremoniál festivalu. Stejně jako při tom zahajovacím nastupují postupně všechny soubory a pak již přichází vyhlašování cen. Neuvěřitelné se stává skutečným a náš soubor se dostává na stupně vítězů – získáváme třetí místo! Nechce se nám ani věřit, že v tak silné konkurenci, která je s tou českou neporovnatelná, jsme dokázali uspět. Dnes se nám bude fakt dobře spát… 

PONDĚLÍ 7.10.2013
Oficiální část festivalu již skončila a proto nás pořadatelé berou na celodenní výlet do Seoulu. Odjíždíme v 9 hodin a ihned usínáme. První zastávkou je královský palác, který byl skoro celý zničen za japonské okupace a korejci ho postupně renovují. Zde jsme strávili hodinu a poté odešli na oběd – maso, rýže a rýžová placka. Následuje přesun autobusem místní MHD, před kterým jsme ztratili Hynka. Přijíždíme do čtvrti plné obchodů se suvenýry, Hynek se mezitím shledává s naší průvodkyní a přijíždí za námi. Poté čekáme dlouho na náš autobus, který se někde také ztratil. Řidič je prý z Cheonanu a v Seoulu se moc nevyzná – nutno dodat, že má přední sklo busu ověšené mnoha obrazovkami (navigace, kamery apod…). Poté co se náš „vesnický řidič“ našel, převezl nás do modernější čtvrti s obchody evropského střihu. Zde jsme strávili hodinu a přejíždíme na večeři – tentokrát kuřecí řízek s rýží a rajskou omáčkou. Již za tmy vyjíždíme lanovkou k televizní věži a dále výtahem na „observatory desk“ odkud je krásný výhled na celé město… Autobus, který se už neztratit, nás spící převáží zpět do hotelu.  

ÚTERÝ 8.10.2013
V brzkých ranních hodinách ovládly zábavu na pokoji 311 Terka s Evkou – výhodní a západní rakety, které při srážce explodovaly…  Dopoledne patřilo u většiny nás spánku. Na oběd jdeme do centra Cheonanu do restaurace „all you can eat“ a podle toho to vypadá J Následuje „shopping“ v místním obchoďáku, přesun na hotel, sbalení, úhrada jedněch poškozených dveří a závěrečná (opět vynikající) večeře v blízké restauraci. Kenny a naše průvodkyně dostávají dárky, nasedáme do busu a odjížíme na letiště.

Co napsat na závěr – nejlépe do vystihl vedoucí Libi, když prohlásil – TOHLE BYL NEJLEPŠÍ ZÁJEZD VŠECH DOB…
Snad nás Emirates v pořádku dopraví domů, těšíme se moc!

Váš T.

 

26. 9. 2013 - Český tanec v TV NOE
Český lidový soubor vystoupil v přímém přenosu z ostravského studia, a to na pozvání Magdaleny Múčkové, která je moderátorkou pořadu U nás.
U mikrofonu se vystřídali Tomáš a Katka Jehličkovi, Libor Hnát i Ondřej Veselý. Povídalo se o propojení Mladiny a ČLS, myšlence a koncepci Českého tance a především o rekonstrukci českých lidových krojů. Samozřejmě se i zpívalo a tancovalo - i když jsme museli značně minimalizovat naše choreografie - prostor ve studiu byl maximálně pro tři taneční páry. Diváci mohli vidět ukázky z choreografií Na tři strany, Chodové a Horácká svarba. Reprízu pořadu lze shlédnout na TV NOE, případně v jejích archívu.  

31. 8. 2013 - Dožínky v Rochlově
Letní soustředění​ jsme zakončili s Mladinou na bylinkovém panství v Rochlově. Ozdobili jsme tak tamní Dožínky :-) 

24. - 31. 8. 2013 - Soustředění (Lubenec)
Naše statistika se již stala tradicí...12 tanečníků, 10 tanečnic, 13 muzikantů, 48 hodin tance, nastartování nové sezóny po prázdninovém "nicnedělání" a samozřejmě krásný týden v super partě!

28. - 30. 6. 2013 - MFF Strážnice
Strážnici jsme odstartovali pod vlajkou ČLS Tanci z východu v pátečním pořadu Pozvánka na festival. V sobotu jsme proběhli i s mladiňáckou kobylou tradičním průvodem a pak se již těšili na večerní pořad - Příběh jedné lásky. Do toho jsme přizvali ještě Formany ze Slatiňan a Pramínek z Jihlavy, nebot šlo o regionální pořad Polabí a Českého Horácka. Ústřední dvojici ztvárnili čeští herci - Klára Krejsová (divadlo Ústí nad Labem, bývalá tanečnice Mladiny) a Filip Cíl (televizní herec, tanečník souboru Rosénka z Prahy). Premiérově jsme uvedli choreografii Zuzany Cílové "Do hospody". Příběh lásky byl nejen o lásce dvou mladých lidí, ale především o lásce k lidovému tanci, hudbě a folkloru vůbec... Pořad bylo možné sledovat jak v amfiteátru Bludnik,tak v přímém přenosu TV NOE. Jeho repríza se ukuteční v Chrudimi 2. listopadu v rámci Českého tance.

7. -  9. 6.  2013 - FF Pardubice - Hradec Králové
Letošní festival byl pro nás náročnější než obvykle - účastnily se ho totiž oba naše soubory (Mladina i ČLS), a tak byli tanečníci téměř na roztrhání. Diváci mohli v pátek spatřit oba soubory na Pernštýnském náměstí, obě muziky pak v hudebním pořadu Marka Janaty. Sobotní dopoledne jsme věnovali generálce scénického pořadu. Ten odstartoval od 16:30 v hradeckém Klicperově divadle, které nám bylo poněkud těsné. V pořadu s názvem Příběh lásky, který proběhl v naší vlastní režii, s námi vystupovali ještě Formani za Slatiňan a Pramínek z Jihlavy. Jednalo se o pořad, který bude uveden též  na Strážnickém festivalu. Postupné "zamilováníse" ztvárnili Klárka Krejsová s Filipem Cílem. Pořad vyvrcholil Horáckou svarbou - naší premiérovou choreografií, ve které jsme představili unikátní litomyšlské kroje. Naším cílem bylo připravit kompaktní pořad, který nebude pouhým střídáním čísel souborů a bude mít základní dějovou linku. To jsme splnili a samozřejmě že do další reprízi máme na čem pracovat... 
Sobotní večer jsme strávili na statku v Pileticích. Nedělní dopoledne jsme si zpestřili celosouborovou zkouškou a po obědě vystoupili s Mladinou v pořadu Rozmlouvání na zámku. Prostě pěkný pracovní víkend :-) Grilování a biotop jsme letos nestihli...      

6. 4. 2013 - Český tanec (Plzeň)
Repríza úspěšného pořadu "Český tanec a slovenský taneční humor" se tentokrát odehrála v plzeňském Pekle. Slovenský taneční humor opět bezchybně obstarali Všetečníci z Bratislavy, kterým patří naše poděkování. To ovšem patří i bývalým souborákům a skalním příznivcům Mladiny, kteří příjdou vždy a jsou skvělým publikem i tolik potřebnými kritiky! 

23. 3. 2013 - Staročeský bál s Mladinou (Plzeň)
Nastudování Kopanic v podání taneční složky se zdařilo, originální soutěž proběhla, pivo se vypilo a Jager došel již před půlnocí...

9. 2. 2013 - Masopust s Mladinou (Plzeň)
Již tradiční masopustní obchůzka Plzní, tentokrát s masopustním pásmem a programem pro děti i dospělé do pozdních nočních hodin.

22. 12. 2012 - Vánoční besídka (Slatiňany)
Předvánoční vycházka a obdarování ve Slatiňanech.

1. 12. 2012 - Koncert pro Pavla (Plzeň)
Zaplněné divadlo Alfa opět patřilo charitativnímu koncertu, který Mladina pořádá každoročně. 

17. 11. 2012 - Přehlídka choreografií (Jihlava)
Přehlídka choreografií folklorních souborů dostála letos svému názvu a kupodivu eliminovala různé přesahy a vlivy na náš folklor, které nám jsou v poslední době tolik podsouvány… „Naše soubory“ - ČLS a Mladina vystoupily v druhé „tanečněčeské“ třetině a dle našeho názoru nezklamaly.
Zážitkem dne byl ovšem večerní hodnotící seminář, kde jsme se především od lektorského týmu dozvěděli věci dosud netušené… Tak třeba.
České muziky hrají všechny tak nějak stejně… Tečka.
Choreografie bez epické linky hodnotitele nezajímá… Tečka.
Tancovat v chodském kroji „cokoliv“ je normální a není třeba si toho všímat. Tečka.
Jsou naše černobílé kostýmy kroje nebo kostýmy? Je černobílá barevná? Tečka.
Pozná porota rozdíl mezi chodským a jihočeským kolečkem, chodským, jihočeským a východočeským houpáním? Tečka.
Jak je možné, že nějaký soubor nazval svoji choreografii podle názvu jedné písničky v ní obsažené? Tečka.
Když už se nemůžete k naší choreografii vyjádřit, můžeme alespoň vědět, zda se Vám to líbí nebo nelíbí? Aha, nemůžeme…Tečka.
Máme opravdu nejhezčí tanečníky a tanečnice, nebo jen d-ě-v-k-y a Honzu Vovse? Tečka.
Slyšeli jsme více teček nebo praktických názorů???
A co na to Miloš Vršecký?

3. 11. 2012 - Český tanec (Chrudim)
Český tanec se konal již třetím rokem a vyprodané divadlo potvrdilo, že si v·Chrudimi našel definitivně svoje místo a diváky. Letos pořad nesl název Český tanec a Slovenský taneční humor. Pozvání přijali slovenští tanečníci - Všetečníci z·Bratislavy, kteří pobavili svými originálními tanečními čísly a plzeňská Mladina, která sklidila nekonečný potlesk za uvedení legendárních Selských rebelií od letos zesnulé Libuše Hynkové.
Snad jedinou nepříjemností byl pro nás pocit, že je konec a zítra začínáme od nuly. Víme, že „euforie“ za dva dny odezní, propocené kroje se vyperou a zůstane jen pár fotek a záznam na DVD. Víme, že každé pondělí a středu zase budeme dřít na zkouškách, abychom za rok něco dokázali, někam se posunuli, překonali sami sebe. A víme, že to je vlastně dobře – vědět, co nás čeká, kam chceme jít…

  24. 8. - 1. 9. 2012 Soustředění (Svratouch) 
15·tanečníků,·14 tanečnic,·15 muzikantů,·1 fena Fýna, 1 pes Pažout, 45 hodin tance, opět nezničitelnej fuhrer,·4 hodiny spánku denně,·2 nové tance,·180 lahví vín, 5 lahví ferneta·- krásný týden.

14. - 21. 8. 2012 MFF Teruel (Španělsko) 
Vcelku pohodový týden jsme strávili s Mladinou ve středu Španělska. Každodenní odpočinek u bazénu, večerní vystoupení a noční párty... Výlet do Valencie, koupání u moře a návštěva Madridu... 

23. - 25. 6. 2012 - MFF Strážnice
Český lidový soubor vystoupil v pořadu Miloše Vršeckého Zazpívejme sobě a pospolu a tanečníci se ukázali i s Plzeňským lidovým souborem Mladina v dalších dvou pořadech. Všechny pořady navíc mohli sledovat i televizní diváci TV NOE v přímém přenosu. 
Nyní čeká členy souboru krátký odpočinek, letní soustředění a příprava na druhou část sezóny, která vyvrcholí v listopadu společným vystoupením se Všetečníky v divadle Karla Pippicha.

15. - 17. 6. 2012 - MFF FRÝDEK - MÍSTEK
Tentokrát jsme přijali pozvání do Frýdku-Místku. Představili jsme zde celý repertoár souboru v samostatném pořadu a vysloužili jsme si pozvání na několik festivalů. V závěrečném galaprogramu v kině Petra Bezruče soubor předvedl choreografii s názvem Na tři strany, tentokrát s Chrudimí za zády (fotografie města byly promítány na ploše za zády tanečníků).

1.-3. 6. 2012 - FF PARDUBICE - HRADEC KRÁLOVÉ
Soubor vystoupil na festivalu dvou měst na jedné řece jako domácí účastník. A jako tradičně se Pernštýnské noci vyhnul déšť.

6. 5. 2012 - TUCHLOVICKÁ POUŤ
Děkujeme za pozvání, Rosénko, rádi jsme přijeli! A nevíme, čím to je, že jsme naším Chodskem už zase přivolali bouřku...

24. 3. 2012 - 20. STAROČESKÝ BÁL (Plzeň)
Taneční složka vystoupila společně s Mladinou. Tentkrát jsme zvládli Detvu a jako tradičně to byla skvělá akce!

18. 2. 2012 - MASOPUST (Plzeň)
Společně s Mladinou jsme se veselili při Masopustu v Plzni! Letos byli nominování na nejlepší masku: Řezník s děvečkou, Smrtka, Čerti, Šašci, Indiánská rodina, Pytle mouky, Kobyla, Spravedlnost, Zvěř, Myslivec, Kočka, Divoženka, Jeptiška, Ruska, Čmelák, Uklízečka,...

3. 12. 2011 - OD KOLÉBKY KE SMRTI (Plzeň)
Taneční složka vystoupila  společně s Mladinou v pořadu k 10. výročí založení Skanzenu Škoda Plzeň. Skanzenu přejeme mnoho dalších úspěšných desetiletí!

26. 11. 2011 - KONCERT PRO PAVLA (Plzeň)
Plzeňský lidový soubor Mladina vystoupil v sobotu 26. listopadu v plzeňském divadla Alfa společně s Českým lidovým souborem Chrudim v  rámci charitativního „Koncertu pro Pavla“, který se konal již po devatenácté a účinkující tak měli možnost pobavit vyprodané divadlo a přitom pomoci dobré věci. 

Mladina poprvé pomohla v roce 1993 vlastnímu tanečníkovi - Pavlu Grůbrovi, který onemocněl leukemií. Pro soubor to tehdy byla velká rána a jediná cesta, jak Mladina mohla a uměla pomoci, bylo sehnat peníze pro Nadaci kostní dřeně prostřednictvím Koncertu. Pavlův příběh měl dobrý konec, a od té doby soubor v této tradici pokračuje. Výtěžkem z koncertu vždy podpoří osud konkrétního člověka s postižením. Vloni se z výtěžku radoval dvanáctiletý Honza Vaněk (19.091 Kč putovalo na jeho nové zvedací zařízení do koupelny). Letos se do role „Pavla“ mohla vžít devatenáctiletá Petra Koudelková, která trpí vzácným puchýřnatým onemocněním, v Čechách překládaným jako nemoc motýlích křídel. Diváci podpořili Petru zakoupením vstupenek a během celého večera ještě mohli vhazovat mince i bankovky do „skleněných akvárií“. Na celkové částce se podíleli i sponzoři, divadlo Alfa a oba soubory. Všichni Petře přispívali na zakoupení auta - její „nové zdravé nohy“.

Večer byl plný tance, zpěvu a hudby ze západních, jižních a východních Čech, doplněný o výstavu fotografií českých krojů ve foyeru divadla. Na závěr pořadu vystoupila na pódium Petra Koudelková a převzala si symbolický šek. Celková částka byla závratná – vybralo se 50.717 Kč!

Když děláme věci, které nás baví a kromě toho z nich má ještě užitek někdo další, potom všechna naše snažení dostávají hlubší rozměr, naplňují nás něčím, co je víc, než jen radost z dobře odvedené práce…

12. 11. 2011 – ČESKÝ TANEC (Chrudim)
Letošní premiérový pořad se zaměřil na folklor východních, západních a jižních Čech. Diváci se mohli zamilovat do Plzeňské šenkýřky, Tanců z Východu, Jihočeských kol, Selského tance, Jihočeských tanců, Chodské návsi a nakonec do „Tří stran“ – nové choreografie ČLS, která proplouvá Doudlebskem, Chodskem a Českým Horáckem. Rozdílnost těchto krajů doslova provokuje k přímému srovnání, jak hudby, tak tance. V jednom tanečním bloku tanečníci i muzikanti prochází touto záplavou odlišností a překvapivě odkrývají mnoho společného. Plzeňská Mladina si pro tento pořad připravila Selský tanec - choreografii Miloše Vršeckého s hudbou Josefa Krčka.

Unikátním projektem letošního pořadu byla výstava Českých krojů, které neodmyslitelně k českému tanci patří. Diváci se mohli začíst do krátkých popisů jedenácti typů krojů z východních, západních a jižních Čech, detailně si prohlédnout fotografie zrekonstruovaných krojů a přiřadit je k jednotlivým tanečním vstupům.

22. - 23. 10. 2011 – SOUSTŘEDĚNÍ (Chrudim) 
Příprava programu na Český tanec 2011.

23. - 25. 9. 2011 – SOUSTŘEDĚNÍ (Plzeň) 
Sešli jsme se opět v Plzni, zkušebna praskala ve švech, oslavili jsme posledního z naší silné skupiny pětatřicátníků, ale samozřejmě jsme hlavně dřeli...

3. - 4. 9. 2011 - FF LIDOVÝ ROK (Velká Bystřice)
Taneční složka vystoupila společně s Mladinou. Ve Velké Bystřici nás mile překvapil krásný amfiteátr s novým pódiem, páteční tisícovka diváků a moderátor na úrovni. Naše nové tanečnice si zdárně odbyly svoji premiéru a společně jsme si zájezd moc užili...

13. 8. - 20. 8. 2011 – SOUSTŘEDĚNÍ (Oselce)
15 tanečníků, 20 tanečnic, 16 muzikantů, 45 hodin tance, 1 nezničitelnej fuhrer, 4 hodiny spánku denně, 4 nové tance, 160 lahví vína - krásnej tejden...

23. 6. - 25. 6. 2011 – F-SCÉNA (Brno) 
Ve čtvrtek jsme na hradě Špilberk zahájili s Ondrášem letošní sérii pořadů F-scéna. Po další dva večery ČLS a Mladina představili svůj ČESKÝ TANEC na nádvoří Staré radnice v Brně.

9. 6. - 12. 6. 2011 – MFF PLZEŇ
Společným pořadem ČLS a Mladiny ČESKÝ TANEC jsme odstartovali svoje účinkování na festivalu ve čtvrtek večer. Ve dvouhodinovém pořadu jsme uvedli Plzeňskou šenkýřku, Chody, Hyjtu, Jihočeské tance, Husary a premiérově choreografii Miloše Vršeckého Selský tanec. Zbytek festivalových dní jsme vyplnili tradičním Chodskem s Mladinou.

3. 6. - 4. 6. 2011 – FF PARDUBICE-HRADEC KRÁLOVÉ
Soubor vystoupil na páteční Pernštýnské noci v Pardubicích a v sobotu odpoledne na „Hradeckém rynku“. Premiérově jsme představili Na tři strany - tance z Doudlebska, Chodska a Českého Horácka. Oblékli jsme nové kostýmy, sobotu si doplnili dopoledním soustředěním na F-scénu a odpoledne si přivolali déšť na vystoupení. Folklorní sezóna zahájena, pokračujeme ve čtvrtek ČESKÝM TANCEM v Plzni U Branky

28. 5. – 29. 5. 2011 – SOUSTŘEDĚNÍ (Chrudim)
Pokračování přípravy nového „festivalového“ programu.

16. 5. 2011 – MLADINKA 25 LET (Plzeň)
Taneční složka vystoupila s Mladinkou.

7. - 8. 5. 2011 - SOUSTŘEDĚNÍ (Plzeň)
Pokračování přípravy nového „festivalového“ programu.

16. 4. 2011 - VELIKONOČNÍ TRHY (Horní Slavkov)
Vystoupení Mladiny v místním divadle.

2. - 3. 4. 2011 – SOUSTŘEDĚNÍ (Chrudim) 
Soustředění plné přípravy nového „festivalového“ programu.

6. 11. 2010 - ČESKÝ TANEC
Premiérový pořad nesl podtitul „Taneční styl Miloše Vršeckého v hudbě Josefa Krčka“. V pořadu vystoupil Plzeňský lidový soubor Mladina, muzika Chairé z Příbrami a Kvítek z Hradce Králové. Český lidový soubor Chrudim představil svoji premiéru Chodové.