CHODSKO

 

CHODOVÉ - ČLS CHRUDIM

Chodové žili vlastním rázovitým životem. Po staletí hájili rodnou půdu, západní hranici Čech, bojovali o svá práva, svobodu, řeč. Muži často odcházeli do ciziny za prací, ženy tak zůstávaly dlouhou dobu samy.  Hrdost a osobitost stejně jako nespoutanost a „živočišnost“ Chodů je dodnes inspirující.

Soubor vystupuje ve slavnostním domažlickém kroji (replika mužských krojů je pořízena na základě vlastního muzejního bádání, ženský dožínkový kroj soubor získal z pozůstalostí).

Choreografie: Tomáš a Kateřina Jehličkovi, Miloš Vršecký
Hudební úpravy: Josef Krček
Premiéra: 6. 11. 2010 – Český tanec, divadlo Karla Pippicha
Délka: 15 minut

   

 

NA CHODSKÉ NÁVSI - MLADINA

Muziky zahrály, my jsme tancúvály až do rána... Chodské tance se zpěvy nazývané také "Staré Chodsko" jsou evergreenem Mladiny a uvádí se již dlouhá léta. Přenáší chodskou lidovou zábavu na jeviště a ukazují vše typicky chodské - chodskou polku, chodská kolečka i chodské klarinety.

Soubor vystupuje v postřekovském kroji.

Choreografie: Mariana Klementová
Hudební úpravy: Jaroslav Krček

Délka: 5 minut

  

 

ŠTAJDYŠE - MLADINA

Choreografická prvotina Miloše Vršeckého z roku 1970 inspirovaná skvělou hudební předlohou založenou na nádherné klarinetové interpretaci. Představují se dva páry tanečníků, kteří si vychutnávají vpravdě furiantsky a mladistvě každou notičku. A chlapcí? Přece každý pochopí, že musí usilovat o svou milou...

Soubor vystupuje v domažlickém kroji.

Choreografie: Miloš Vršecký
Hudební úpravy: Karel Koukolík

     

 

HYJTA - MLADINA

Typický chodský tanec se vším všudy. V tehdejší době reálného socialismu zde byla jedna píseň vzdorovitá, kterou si tehdejší interpreti spolu s autorem vychutnávali extrémně a ještě k tomu na jevišti. Totiž:
Žádnej nám nemůže za naše peníze,
žádnej nám nemůže rozkazůvat!
Kdo by nám rozkázal, temu bych ukázal,
temu bych ukázal cestu ze vrat!
V tomto tanci se prostě tančí a řádí.

Soubor vystupuje v postřekovském kroji pozdní doby.

Choreografie: Miloš Vršecký
Hudební úpravy: Josef Krček

Délka: 7 minut

   

 

Ó RADOST MÁ - MLADINA

Vyznání hluboké lásky k Chodsku s obsahem, jež charakterizuje svéráznost projevu Chodů, hrdost, neobyčejnost každého z nás. Inu není obyčejných lidí... Charakter "chodského" tancování je jasný, ovšem interpretace je postavena na vysoké taneční technice, dynamičnosti až explozivnosti. A po zvládnutí toho všeho ze strany interpretů jde pak o prožitek dost ojedinělý. Každý, kdo to ochutnal (tancoval a zpíval), ten si pochutnal. Hudební předloha je z hlediska chodského neobyčejně zajímavá, odlišná od určitého zavedeného typu.

Soubor vystupuje v postřekovském kroji.

Choreografie: Miloš Vršecký
Hudební úpravy: Josef Krček

Délka: 9 minut

   

 

 

POD VRŠEČKEM - MLADINA

Při vytváření choreografie její autoři čerpali z tanečních zkušeností získaných v Mladině pod vedením Miloše Vršeckého. Vycházeli z vlastních znalostí regionu a snažili se uplatnit takové zpracování tanečních prvků, které považují za typicky chodské. 

Soubor vystupuje v postřekovském kroji.

Choreografie: Jitka Šeflová, Jiří Bláha
Hudební úpravy: Milan Smola

Délka: 8 minut

    

 

DRAJŠTAJRY - MLADINA

Tvůrcem a autorem tohoto česko-bavorského tance je Jaroslav Edel. Tanec se zažil pro soubor na mnoho let.

Soubor vystupuje v postřekovském kroji.

Choreografie: Jaroslav Edel
Hudební úpravy: Václav Švík